FORUM KONYA

Join the forum, it's quick and easy

FORUM KONYA
FORUM KONYA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

işletim sisteminin tarihi

işletim sisteminin tarihi Empty işletim sisteminin tarihi

Mesaj tarafından Admin Ptsi 08 Eyl. 2008, 19:31

ilk işletim sistemi yani ilk sayısal bilgisayar ,matematikçi olan ingiliz Charles Babbage'ye aittir. fakat o yıllarda teknolaji çok geri olduğu için tasarladığı makinelerde işletim sistemi mevcut olmadı.
chRles bu denemelerinin ardından ikinci dünya savaşına kadar hiç bir gelişme olmamış ve bu düzen bu şekil sürmüştür..
taki Harvard Üniversitesinde Howard Aiken ve birdiğeri Princeton Üniversitesinde, John Von Neumann la birlikte almanya ve amerikadaki araştırmacıların çalışmaları sonucu vakum tüpleri kullanılarak sayısal bazı makinelerin meydana gelmesi mümkün oldu. Ancak geliştirilen makineler son derece büyük ve devasa büyüklükte vakum tüplerinden oluşmaktaydı ,ve şu an evimizdeki en kötü pc nin yanında bile çok çok ağır çalışmaktaydı..
bu geçen seneler zarfında bu işlere el atan küçük bir gruptan ibaretti. kontrol paneli programlama ile alakalı olsun bütün herşey ,ilgili kabloları takarak makine dili ile yapılırdı.bırakın o günlerde bu işleve işletim sistemi adı bile verilmemişti. ve yıl 1950 gösterdiğinde kartlı makinelerin gelişmesi ile programların kartlara yazılıp işlenmesiyle ilk adım atılmış oldu..
daha sonraları yani1950 yıllarının ortalarında transistörler geliştirildi
bu bir devrim niteliğindeydi ve bu sayede bilgisayarlar satışa sunulmaya başladı ve kendi aralarında kollara ayrıldılaar tasarımcılar, üreticileri, operatörler, programcılar ve bakım personeli..
ama gelin görünki bu makineler hem çok çok büyüktü ve soğutması size şaka gelebilir ama klimalarla yapılmaktaydıbu yüzden fiyatı ve masrafı yer kaplaması acısından devlet dairesi ve büyük firmalara satışa sunuldu.
bilimsel olarak ve ayrıca mühendislik işleri için ve Fortran dili kullanılmaktaydı. İşletim sistemi ise IBM' in geliştirdiği ve 7094 makinelerin de ise kullanılan yol IBSYS' di.
o yıllardaki bilgisayarlarda, kullanıcı kendi branşında her bir satırını bir karta yazdığı programını getirip bizzat eliyle sistem operatörüne verirdi. operatörleer bu kartları kart okuyucuda okutup tekrar geri teyp bandına aktarır. derleme yükleyiciyi yükler ve daha sonra derleme işlemini yapardı.ne zahmet ama daha bitmedi bu işlemi yaptıktan sonra işlemi 3.banda aktarır veprogram sunucusundan yazıyı yazdırırdı.
gel zaman git zaman 1960 yıllarda farklı bir arayış farklı bir cizgi izlemenin zamanı geldiğini farkketmişlerdi. bu güne kadar yapılan her işlemde cpu boş kullanılmakta bir işe yaramamaktaydı ve yapılan işleri kendi arasında bölme ve paylaştırma olayı ortaya çıktı..
bu yıllarda yapılan en önemli gelişimse yapılan bir işin bitmeden öteki işe geçmesi ve her işi birbirine karıştırmadan düzenli bir şekilde uygulamaya sokmak olmuştur.
1980 yıllara geldiğinde yavaş yavaş taşlar yerine oturmaya başlamış mantıklı ve bir okadarda yer kaplamayan işlevsel acıcan o güne mahsup hızlı pc ler üretime başlamıştı..
bunların başında uzak masa üstü bağlantısı network ve pc kendi işlerini kendi başına yapmak olmasıydı..
teknolojik olarak pc konusunda hala belli bir noktaya varamamakla beraber ,günümüz yaşantısında kullandığımız pc lr gün gelickki biz nasıl eski pc gülp geçiyorsak tarihtete bizde bu yerde bir eski sayfa olarak kayıtlara geçiceğiz
günümüz teknolojisinde şu an bizi şaşırtan her olay ileriki zamanlarda ne kadar basit bir yerde olduğumuzu gözler önününe birgün mutlaka serecektir.
bu asla kaçınılmaz bir gerçektir..
evett.üzerinde bir çok çalışmalar yapılan sistem daha sonraları hızlı bir gelişime sahip olup günümüzde tam bir rekabet ortamına bizleri taşıdı..ama hala hantal bir dönemin geçiş noktasında olduğumuz kanısındayım
bir bilgisayarı çalıştırmak için 4 ana temel vardır bunlarda
1- donanım: cpu bellek hard disk gibi
2-işletim sistemi: linux-sp2 gibi
3-sistem yazılımları:veri tabanları,derleyiciler,network yazılımları
4-uygulama yazılımlar: şirket yada kullanıcıların yazmış olduğu yazılımlar

işletim sisteminden size kısaca bahsettim umarım işinize yarar..
Admin
Admin
Admin
Admin

Takımım : 4
Horoz
Rep puanı : 3

http://www.serkantunc.atspace.com

- Similar topics