FORUM KONYA

Join the forum, it's quick and easy

FORUM KONYA
FORUM KONYA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hale Caneroğlu (Yaprak)

Hale Caneroğlu (Yaprak) Empty Hale Caneroğlu (Yaprak)

Mesaj tarafından Admin Cuma 12 Eyl. 2008, 16:08

İlk konuğumuz, sürekli Ülker Mavi-Yeşil Light ürünleri kullanan ve sağlıklı yaşam parolası ile hayatına şekil veren bir dizi oyuncusu:
Randevu yerimiz, sanatçının bağlı olduğu Etiler?deki Yüzdeyüz adlı ajansın bürosu. Akşam saatlerinde ajansa vardığımızda bir mangal partisi ile karşılaşıyoruz. Şişler gidiyor, tavuklar geliyor...

Hale yoğun bir gün geçirmiş ve biz ajansa vardığımızda henüz hazırlanıyor. Lobide bizi çok sıcak bir hanımefendi karşılıyor ve kendisiyle sohbet ediyoruz. Çok içten ve samimi olan bu hanımefendinin Hale'nin annesi olduğunu öğreniyoruz. Sohbet arasında nihayet Hale de hazırlanıp geliyor. Aynen dizideki gibi cıvıl cıvıl ve güleryüzlü. Güneş batmak üzere olduğu için ilk olarak ajansın bahçesinde fotoğraf çekimini yapıyoruz. Söyleşimiz içinse ajansın üst katındaki Hale'nin odasını tercih ediyoruz.
Her ne kadar reklamlardan tanısak da, birçok ünlü gibi sizin de yıldızınız Avrupa Yakası'ndaki Yaprak karakteri ile parladı. Hale Caneroğlu nasıl Yaprak oldu?

Avrupa Yakası öncesinde 1,5 yıllık reklam oyunculuğu deneyimim vardı, bu sayede yüzüm bir hayli tanınmıştı. Yani bir isim olmamıştım ama yolda görenler "Acaba bu kız kim, bir yerlerden tanıyoruz?" diye bakıyorlardı. Bu bana bir yapımcının dizide rol verebilme şansını artırdı. Bu arada Doritos reklamlarından Gülse Birsel beni izlemiş zaten ve Yaprak karakteri için zaten hep beni düşünmüş. "Yaprak Doritos'taki kız" diye yönetmenin başını yemiş. Yönetmen benimle daha önce çalışmasına rağmen, "Allah Allah bu kız kimdi?" diye bir türlü çıkaramıyormuş. O sırada, ben bu dizinin görüşmesini başka bir arkadaşımdan öğrendim. Yönetmeni de tanıdığım için direk yönetmeni aradım. "Bana göre bir rol var mı, ben görüşmeye geliyorum" dedim. Ben öyle deyince, birden yönetmen "İnanmıyorum, o sendin" dedi. Hemen anladım bana cuk oturan bir şey var orada. "Hemen yarın gel" dedi. Plato Film'de Sinan Çetin'in ofisine gittim. Birçok kişiyle görüşmeler yapılıyor ve Gülse Birsel de görüşmelerde bizzat bulunuyordu. İçeri girdim ve elimi sallayarak yine deli dolu halimle "Merhabaaaaa!" dedim.

Ama şu var kafamda; nasıl olsa olmayacak, nasıl olsa yine başka birine verecekler, ünlü birine verecekler. Tanıdığım da yok! İlk defa çok vurdum duymaz bir şekilde görüşmeye girdim. "Olursa olur, olmazsa olmaz" düşüncesiyle çılgın bir şekilde girince Gülse Birsel bana şöyle bir baktı, önüne döndü ve tekrar bana baktı. Tekrar bakınca anladım. "Tamam, rol benim" dedim içimden. Çünkü, Gülse'nin o karakteri gördüğünü gördüm yüzünde.

Belki de bu rahatlığın sayesinde rolü almışsındır. Gerçi, daha öncesinden Gülse Birsel'in bu rol için seni düşündüğünü söylemiştin.

Yaprak karakteri benim ilk oynayabileceğimi düşündüğüm karakterlerden biridir. Tam cici, sevimli, tatlı kız bana ilk verilebilecek rollerden biriydi. Çok şanslıyım ki, o da Avrupa Yakası gibi bir projede nasip oldu. Çok iyi bir ilk adım attım.

Peki. Yaprak ne kadar Hale? Veya tersten sorarsak, Hale ne kadar Yaprak?

Oynadığınız her karakter aslında birazcık sizden izler taşıyor. Siz de o koşullarda yaşıyor olsaydınız ve o ilkelere sahip olsaydınız; nasıl biri olurdunuz? Ben bu ilke ile oynamaya, canlandırmaya çalışıyorum o karakteri. Hale ile Yaprak'ın bir çok ortak yanı var; Hale de rengarenk, pozitif birisi. Yani sevimli, samimi olduğumu düşünür herkes. Sanırım bu yanımız çok ortak. Böyle bıcır bıcır, yerinde duramayan enerjik bir insanım. Çılgın derler, deli kız derler. Benim de tersim çok pistir.

Yaprak gibi şeçimim yoktur. Yani, özel hayatımda Volkan gibi seçimim... İlişkilere bakışım Yaprak gibi değildir.

Yaprak, salak denilecek derecede saftır. Ben öyle olmadığımı düşünüyorum. Öyle olsa zaten buralara gelemezdim. Yaprak kadar takıntılı bir insan değilim. O takıntılı inançlarıyla yaşayıp, her şeye bunlarla yaklaşıyor. Ben daha esnek yaşıyorum. Sahip olduğum her ilkeyi, her şeye rağmen daha esnek tutmaya çalışıyorum.

Dizide Yaprak karakterine sizin katkınız oluyor mu? Giyim tarzı farklı, saçları çok ilginç.

Bununla ilgili çok soru geliyor. Bunda benim el emeğim çok var. Ben çok iyi bir moda editörü olurmuşum. Gülse bunu hep söyler bana. Kendim çok iyi kombinasyonlar yaratıyorum. Kuaförüm ve kostümcüm çok iyi, her şeye birlikte karar veriyoruz.

İnsanlar beni televizyonda izleyip, resmimi çekiyor ve kuaföre "Benim saçımı böyle kes" diyorlarmış. Mesela bu saçımın adı Yaprak Saçı. Benim giydiklerimi gidip satın alıyorlarmış, benim yaptıklarımı yapıyorlarmış. Bunlar hoşuma gidiyor, çok gurur verici bir şey.

Çok duygulandığım bir şey oldu. Bir baba, Plato'da bir tanıdığı varmış ve benim numaramı bulmuş. Beni aradı ve "Benim kızım oyuncu olmak istiyor ve sizi örnek alıyor. Sizinle ilgili her şeyi biliyoruz. Kızım sizin gibi birini örnek aldığı için çok mutluyum, içim çok rahat" dedi. Bizim gelenek göreneklerimizde artist olmayı istemek, çok aykırı bir istek. Anne babaya zor kabul ettirilir ama kız beni örnek aldığı için babası kabul etmiş. Bu çok güzel, çünkü Türk aile yapısında babalar kızının oyuncu olmasını pek istemez.

Sosyal yaşamında seni Yaprak olarak görüp, ona göre davrananlar çıkıyor mu?

Çok sıkça karşılaştığım şey, restoranlarda vejetaryen mönüsü vermeye çalışmaları. Ben de ısrarla vejetaryen olmadığımı söylüyor ve "Bana et balık mönülerini getirin" diyorum. Onun dışında, dizide Volkan ile birlikte olduğum dönemde beni dışarıda gören biri "Yaprak! Volkan nerede?" diye beni azarlamaya kalktı. Espriyle karışıktı muhtemelen. Ciddi olmadığını düşündüm ve "Evde çocuklara bakıyor" diye cevap verdim.

Sesinin çok güzel olduğunu ve müzikle ilgilendiğini biliyoruz. İleride albüm yapmak gibi bir projen, bir düşüncen var mı?

İstanbul Gelişim Orkestrası projesindeyim zaten. Büyük bir proje. Onun altından kalkabilmek ve onlara layık olabilmek zaten yeterince zamanımı alıyor. Sürekli kendimi yetiştirmek zorundayım. Onun dışında, inşallah 1-1,5 yıl içinde Atilla Özdemiroğlu ile beraber düşündüğümüz bir proje var. Şu an konsepti tam belli değil. Daha çok müzikalimsi, şov ağırlıklı ve albümü de olacak bu projenin. Yani, bu bir pop albümü değil.
Admin
Admin
Admin
Admin

Takımım : 4
Horoz
Rep puanı : 3

http://www.serkantunc.atspace.com